Miedzy Innymi

Image: FRSE Warsztaty Między Innymi 2012-2013 | miedzyinnymi.org.pl

W czerwcu 2013 roku zakończyliśmy drugą edycję warsztatów międzykulturowych dla studentów „Między Innymi”. „Między Innymi” to pierwszy wspólny projekt realizowany przez Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” i Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Celem projektu jest promowanie edukacji międzykulturowej w instytucjach edukacji formalnej (na uczelniach wyższych) oraz przybliżanie jej istoty osobom, które w przyszłości będą pracowały z młodymi ludźmi.

W roku akademickim 2011/2012 przeprowadziliśmy warsztaty w pięciu jednostkach dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszkoliliśmy 103 studentów i studentek. W roku 2012/2013 ofertę skierowaliśmy również do uczelni z innych miast. Odbyły się zajęcia ze studentami uczelni z Włocławka, Łodzi, Poznania, Białej Podlaskiej, Szczecina i Warszawy, wzięło w nich udział 195 osób. Łącznie w ciągu dwóch edycji przeszkoliliśmy zatem 298 studentów.

Aktualnie jesteśmy w trakcie wysyłania oferty do kolejnych uczelni, szczególnie zależy nam na mniejszych miastach.

Przykładowe refleksje studentów po warsztatach:

„Nauczyłam się, jakich błędów nie popełniać w kontakcie z inną kulturą, jak budować relację i wynieść coś z kontaktu.”

„Stereotypy! Świetny temat. Zarówno pod kątem mojej pracy licencjackiej jak i codzienności. Chcę pamiętać jak niedaleko od stereotypu do dyskryminacji.”

„Dowiedziałam się, że każdy może inaczej interpretować zachowanie drugiej osoby. Poszerzyłam swoją wiedzę nt. pomocy cudzoziemcom oraz procesu adaptacji.”

„Poszerzyłam swoją empatię, a także nauczyłam się myśleć o alternatywnych możliwościach swoich działań pomocowych.”

„Warsztaty pomogły mi zrozumieć, że nie wszyscy są tacy sami, każdy ma swoją kulturę. Oraz pewność, że nie ma co się bać kontaktu z obcokrajowcami i że przyniesie to wiele zabawy, uśmiechu i refleksji.”

„Najbardziej wartościowe – nie ocenianie bez poznania.”

„Poczucie uspokojenia. Praca z obcokrajowcami nie jest taka straszna.”

„Otworzyłam się i o dziwo zaczęłam mówić na zajęciach, bo atmosfera była bardzo miła.”

Links

Website Między Innymi